Biyografi

37136-27

Nalan Güven, İstanbul’da doğdu. Ortaöğretimini Erenköy Kız Lisesi’nde tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra uzun yıllar özel bir şirkette çalıştı. Ortaokul yıllarından itibaren yazmakta olduğu şiir ve öyküleri çeşitli edebiyat dergilerinde yayımlandı. Yazarlık atölyelerinde yazı yaratımı dersleri aldı ve halen Anadolu Üniversitesi Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü’ne devam etmektedir.

İlk romanı “Ayten” 2011 yılında okuyucu ile buluştu. “Ayten” birçok kadın için örnek alınabilecek hikâyesinde; kadın olmanın gururunu, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını taşıyarak derin bir aşkın da izini sürmektedir. Tek başına hayatta kalma cesaretini gösteren ve yaşadıklarının bedelini ödemeyi göze alan Ayten’in umut saçan ışığı, gerçek aşkı yeniden sorgulatmaktadır. Ayten, günaha saklanmış bir sevda masalıdır.
Yazarın “Aşk Ölümdür” adlı romanı ile birlikte “Sevdanın Adı Bulut” isimli şiir kitabı 2012 yılında yayımlandı. “Aşk Ölümdür” aşk için yola çıkan değil aşk ile yollarda savrulan bir Melek hikâyesidir. Kitap okurunu; hep gitmek istenilen ama bir türlü gidilemeyen iç dünyaya doğru yolculuğa çıkarır.
“Aşk aramanız gereken değil, hep içinizde gizlenendir…”
“Aşk Ölümdür”ün kahramanı Bulut’a yazılmış şiirler, “Sevdanın Adı Bulut” ile kitaplaştırılmıştır. Böylelikle romanda anlatılan öykü şiirler ile pekiştirilerek, okur çift taraflı okuma serüvenine davet edilmektedir.
“Aşk ölümdür, çünkü aşk, vazgeçmektir her şeyden…”

2014’te yayımlanan “Erkek Severse” romanı ile erkeğin kalbindeki aşkı gözler önüne serdi… Yarım kalmış hikayelerin aslına içimizi ne kadar acıttığını ve kaybetmenin de Aşk’a dair olduğunu yazdı. “Bilir misiniz Anka Kuşu’nun hikâyesini? Kendi küllerinden yeniden doğabilmeyi anlatır…”

“Eylüller Yazdım Sana” yazarın basılı olan ikinci şiir kitabıdır. Eylül’ün hüznü aşk şiirleriyle sarıp sarmalar okurunu. “Geçen ömürmüş, geçmeyen sevdalar…”

2015 yılında yayımlanmış olan “Eylüller Yazdım Sana” kitabının içindeki şiirlerden oluşan bir şiir albümü hazırlandı.

 

“Siyah Beyaz Sevdalar” isimli bu albüm ile Nalan Güven şiirleri TRT Radyosu sanatçısı Cengizhan Sönmez’in yorumu ve besteleriyle farkı bir çalışma olarak  2016 yılında dinleyicisiyle buluştu.

 

Yazar, kitaplarının yanı sıra yazın alanındaki çalışmalarını şahsi bloğunda, internet sitelerinde ve edebiyat-kültür-sanat dergilerinde sürdürmekte ve yazarlık atölyesinde “Yazı Yaratımı” dersleri vermektedir. Ayrıca sanatın çeşitli kollarına da ilgi duymaktadır. Üniversite yıllarından itibaren amatörce katıldığı Klasik Türk Sanat Musikisi faaliyetlerini halen bir musiki derneğinin üyesi olarak devam ettirmektedir. Ayrıca yağlı boya resim çalışmaları mevcuttur. Nalan Güven evli ve bir çocuk annesidir.Kitaplarım